«Ստեղծված են բոլոր նախադրյալները թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպման համար». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 16-ին ընդունել է ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վիկտոր Գումինսկու գլխավորած պատվիրակությանը, որը մեր երկիր է այցելել խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով:
Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացները, մասնավորապես Ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկման եւ ընդունման փուլերը: ԱԺ փոխնախագահը հավաստիացրել է, որ Ընտրական օրենսգիրքն ընդունվել է իշխանության եւ ընդդիմության փոխհամաձայնության արդյունքում:
Պարոն Շարմազանովը փաստել է, որ մեր երկիրը բռնել է խորհրդարանական կառավարման ուղին եւ այդ ճանապարհին առանձնակի կարեւորել է դիտորդական առաքելությունների կատարած աշխատանքը եւ տրված անաչառ գնահատականները: Այդ համատեքստում ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է հատկապես ԱՊՀ դիտորդների դերակատարությունը:
Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է ժողովրդավարական չափանիշներին համահունչ ընտրությունների կազմակերպումը եւ հավելել. «Թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպման համար ստեղծված են բոլոր նախադրյալները՝ քաղաքական եւ քաղաքացիական կամք, նոր Ընտրական օրենսգիրք եւ նոր Սահմանադրություն: Նախընտրական քարոզչության իրականացման հարցում եւս բոլոր քաղաքական ուժերի համար ստեղծված են հավասար պայմաններ»:
Վիկտոր Գումինսկին իր հերթին նշել է, որ իրենց հիմնական նպատակն է քաղաքական չեզոքության պահպանումը: Նա կարծիք է հայտնել, որ Ընտրական օրենսգրքում տեղ գտած փոփոխությունները հեղափոխական են եւ ժողովրդավարական: Պարոն Գումինսկին մանրամասն ներկայացրել է իրենց առաքելության նպատակը եւ առաջիկայում իրականացվելիք քայլերը:

Eduard Sharmazanov: “All Preconditions Are Created for Organization of Transparent Elections”
On March 16, the Deputy Speaker of the RA National Assembly received the delegation led by the Deputy Chairman of the CIS Executive Committee Viktor Guminsky, who visited our country to implement long-term and short-term observation mission during the parliamentary elections.
Eduard Sharmazanov presented to the guests the processes of harmonization of the legislation after the reforms, particularly the phases of the debate and adoption of the new Electoral Code. The NA Deputy Speaker assured that the Electoral Code was adopted as a result of mutual consent of the power and opposition.
Mr Sharmazanov has documented that our country had chosen the path of the parliamentary system of government and on that path especially highlighted the work done by the observation mission and the given unbiased assessments. In that context the NA Deputy Speaker particularly underlined the CIS observers’ role.
Mr Sharmazanov emphasized the organization of the elections in harmony with the democratic standards and added: “All preconditions are created for the organization of transparent elections: political and civil will, new Electoral Code and new Constitution. In the implementation of pre-election campaign equal conditions are also created for all political forces.”
Viktor Guminsky in his turn has noted that their main goal is to preserve political neutrality. He has opined that the amendments in the Electoral Code are revolutionary and democratic. Mr Guminsky presented in detail the purpose of their mission and the steps to be taken in future.