«Ստեղծված են բոլոր նախադրյալները թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպման համար». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 16-ին ընդունել է ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վիկտոր Գումինսկու գլխավորած պատվիրակությանը, որը մեր երկիր է այցելել խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով:
Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացները, մասնավորապես Ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկման եւ ընդունման փուլերը: ԱԺ փոխնախագահը հավաստիացրել է, որ Ընտրական օրենսգիրքն ընդունվել է իշխանության եւ ընդդիմության փոխհամաձայնության արդյունքում:
Պարոն Շարմազանովը փաստել է, որ մեր երկիրը բռնել է խորհրդարանական կառավարման ուղին եւ այդ ճանապարհին առանձնակի կարեւորել է դիտորդական առաքելությունների կատարած աշխատանքը եւ տրված անաչառ գնահատականները: Այդ համատեքստում ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է հատկապես ԱՊՀ դիտորդների դերակատարությունը:
Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է ժողովրդավարական չափանիշներին համահունչ ընտրությունների կազմակերպումը եւ հավելել. «Թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպման համար ստեղծված են բոլոր նախադրյալները՝ քաղաքական եւ քաղաքացիական կամք, նոր Ընտրական օրենսգիրք եւ նոր Սահմանադրություն: Նախընտրական քարոզչության իրականացման հարցում եւս բոլոր քաղաքական ուժերի համար ստեղծված են հավասար պայմաններ»:
Վիկտոր Գումինսկին իր հերթին նշել է, որ իրենց հիմնական նպատակն է քաղաքական չեզոքության պահպանումը: Նա կարծիք է հայտնել, որ Ընտրական օրենսգրքում տեղ գտած փոփոխությունները հեղափոխական են եւ ժողովրդավարական: Պարոն Գումինսկին մանրամասն ներկայացրել է իրենց առաքելության նպատակը եւ առաջիկայում իրականացվելիք քայլերը:

Эдуард Шармазанов: “Есть все предпосылки для организации прозрачных выборов”
16 марта вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял делегацию во главе с заместителем председателя Исполнительного комитета СНГ В.Гуминским, посетившую РА с целью проведения долгосрочной и краткосрочной наблюдательной миссии на парламентских выборах.
Вице-спикер НС представил гостям процесс гармонизации законодательства после конституционных реформ, особенно в стадии обсуждения и принятия нового Избирательного кодекса (ИК). Он заверил, что ИК был принят по взаимному согласию правительства и оппозиции.
Г-н Шармазанов заметил, что Армения взяла курс на переход к парламентской системе правления, и на этом пути придает особое значение работе и объективным оценкам наблюдательных миссий. В связи с этим вице-спикер подчеркнул роль наблюдателей СНГ.
Вице-спикер НС особо выделил   важность проведения выборов в соответствии с демократическими стандартами и добавил: “Есть все предпосылки для организации прозрачных выборов – политическая и гражданская воля, новый ИК и новая Конституция. Для проведения предвыборной кампании также созданы равные условия для всех политических сил”.
В.Гуминский   в свою очередь отметил, что их главной целью является сохранение политического нейтралитета. По его мнению, изменения в ИК революционны и демократичны. Г-н Гуминский   подробно представил цели и предстоящие шаги наблюдательной миссии СНГ.